PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA: Gimnazială GIUVARASTI
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
CLASA : a VII-a
SUBIECTUL: Sintaxa
propoziţiei
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
·
Utilizarea
corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale şi scrise în
diferite situaţii de comunicare.
·
Receptarea
mesajului oral şi scris în diferite situaţii de comunicare.
COMPETENŢE SPECIFICE:
·
Respectarea
normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze.
·
Respectarea
normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite texte.
·
Alcătuirea
unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să definească şi să
clasifice propoziţia;
O2: să clasifice părţile de
propoziţie;
O3: să identifice întrebările
părţilor de propoziţie;
O4: să numească părţile de
vorbire prin care se exprimă părţile de propoziţie;
O5: să recunoască părţile de propoziţie în diferite texte;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee didactice:
se vor folosi alternativ şi combinat metode şi procedee precum: conversaţia,
explicaţia, analiza gramaticală, munca individuală şi în echipă, tehnica
piramidei.
2. Materiale, mijloace didactice
şi bibliografice:
-manualul, tabla, creta, fişe de lucru,
- Metodica
predării limbii române, C. Parfene, Ed. Polirom, Iaşi, 2008
- Gramatica
aplicată a limbii române, Ada Iliescu, Ed. D. P., Bucureşti, 2003
3. Forma de organizare: activitate
frontală şi individuală
4. Forma de evaluare: orală,
continuă
5. Durata: 50 de min
SCENARIUL DIDACTIC:
Nr.crt.
Etapele lecţiei
|
Timp
|
Conţinutul învăţării
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
||
Metode şi
procedee
|
Mijloace de
învăţăm.
|
Forma de organiz
|
||||
1.
Moment organizatoric
|
1’
|
Se asigură conditiile necesare defăşurării activităţii şi se
pregăteşte materialul didactic.
|
Conver-
saţia
|
|
Activit. frontală
|
|
2.
Verificarea cunoştinţelor anteriore
|
5’
|
Profesorul verifică tema atât cantitativ, cât şi calitativ.
|
Conver-
saţia
|
|
Activit. frontală
|
Frontală
Orală
|
3.
Captarea atenţiei
|
5’
|
Elevii primesc spre rezolvare o fişă de lucru-rebus (Anexa 1).
Pe diagonală vor descoperi
titlul lecţiei.
|
Conver-
saţia
|
Fişe de lucru
|
Activit.
indep
|
Individu-ală
Scrisă
|
4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
|
2’
|
Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei: ,,Astăzi vom studia Sintaxa
propoziţiei, iar la sfârşitul
activităţii trebuie să....... (se anunţă obiectivele)
Profesorul notează data şi titlul la tablă, iar elevii notează pe
caiete
|
Conver-
saţia
|
Cretă colorată
|
Activit. frontală
|
|
5.
Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării
6.
Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului
7.
Asigurarea retenţiei şi a transferului
|
25
10
2’
|
Se scriu pe tablă următoarele enunţuri:
Elevul învaţă.
Plouă.
Ieri a nins.
Copacii nu au înflorit.
Poezia are strofe frumoase.
Doi ar merge cu mine.
Vino acum!
Ce faci acolo?
Ai mânca o prăjitură?
Afară plouă?!
Profesorul grupează elevii şi le cere să identifice şi să analizeze
predicatele.
Profesorul va regrupa elevii pentru a răspunde
următoarelor întrebări:
Ce arată fiecare propoziţie?
Explicaţi rolul semnelor de
punctuaţie.
Precizaţi modul şi timpul
verbelor.
Precizaţi structura fiecărei propoziţii.
Etapa următoare vine cu o
nouă regrupare şi cu un nou set de întrebări:
Ce
este propoziţia?
Câte
criterii de clasificare cunoaşteţi?
Precizaţi
funcţiile sintactice ale cuvintelor subliniate.
Enumeraţi
părţile de propoziţie.
În urma răspunsurilor se realizează schemele din Anexa 2.
Se propune spre rezolvare un
exerciţiu în care elevii vor trebui să alcătuiască propoziţii ţinînd
seama de clasificarea acestora.
Elevii vor ieşi la tablă pentru a scrie propoziţiile, acestea fiind totodată
exemple pentru fiecare tip de propoziţie.
Obţinerea performanţei se realizează prin rezolvarea unei fişe de
lucru, distribuită fiecărui elev.
(Anexa 3)
Se verifică activitatea
elevilor.
Anunţă tema pentru acasă:
- Alcătuiţi o compunere cu
titlul ,,Curcubeul florilor de toamnă”,
în care să folosiţi toate
tipurile de propoziţii învăţate.
|
Conver-
saţia euristică
Analiza gramati-
cală
Tehnica piramidei
Conver-saţia
Exerciţiul
Expli-
caţia
Munca individ.
Explica-
ţia
|
Textul-suport
Cretă colorată
Fişe de lucru
|
Activit.
frontală
Lucrul în perechi
Activit.
frontală
Activit.
independentă
|
Orală
Frontală
Formativă
Orală
Frontală
Frontală
Individ.
Scrisă
|
Anexa 1
Fişă de lucru
Completaţi
careul următor, răspunzând la întrebările de mai jos:
- Antonim pentru gras.
- Cuvânt format cu sufix şi/sau prefix.
- Sinonim pentru zăpadă.
- Grup de sunete format dintr-o vocală şi o semivocală.
- Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă formează………….
- Sunet sau grup de sunete aşezat înaintea rădăcinii unui cuvânt.
- Cuvinte învechite într-o limbă.
A
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
||||||||
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
B
Ce cuvânt aţi
obţinut pe coloana verticală A-B? Definiţi-l!
Anexa 2
Dezvoltate
fundamentală predicatului Negative
a sintaxei)
comunicării - imperative
Interogative -propriu-zise
-optative
-exclamative
Predicatul -verbal
PROPOZIŢIE
-substantival
-verbal
-adverbial
Circumstanţial -de loc
-de
timp
-de mod
-de
cauză
-de scop
Anexa 3
Fişă de lucru
1.
Analizaţi
propoziţiile următoare după scopul , aspectul şi structura lor .
a)
E ziua Anei!?
.............................................................................................................................................
b)
Vorbim despre colegii noştri.
..............................................................................................................................................
c)
N-au ajuns?
..............................................................................................................................................
d)
Întârzierea trenului nu l-a
afectat.
..............................................................................................................................................
e)
Aş avea nevoie de o pauză.
..............................................................................................................................................
Fişă de lucru
2.
Analizaţi
propoziţiile următoare după scopul , aspectul şi structura lor .
e)
E ziua Anei!?
.............................................................................................................................................
f)
Vorbim despre colegii noştri.
..............................................................................................................................................
g)
N-au ajuns?
..............................................................................................................................................
h)
Întârzierea trenului nu l-a
afectat.
..............................................................................................................................................
e) Aş avea nevoie de o pauză.
.....................................................................