joi, 18 decembrie 2014

Proiect didactic "Sintaxa propozitiei"

PROIECT   DIDACTIC


ŞCOALA: Gimnazială GIUVARASTI
PROFESOR:

OBIECTUL: Limba şi literatura română

CLASA : a VII-a
SUBIECTUL: Sintaxa propoziţiei
 TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe
          COMPETENŢE GENERALE:
·         Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale şi scrise în diferite situaţii de comunicare.
·         Receptarea mesajului oral şi scris în diferite situaţii de comunicare.
       COMPETENŢE SPECIFICE:
·         Respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze.
·         Respectarea normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite texte.
·         Alcătuirea unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical
      OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
                  O1: să definească şi să clasifice propoziţia;
                  O2: să clasifice părţile de propoziţie;
                  O3: să identifice întrebările părţilor de propoziţie;
                  O4: să numească părţile de vorbire prin care se exprimă părţile de propoziţie;
                  O5: să recunoască părţile de propoziţie în diferite texte;
     STRATEGIA DIDACTICĂ:
            1. Metode şi procedee didactice: se vor folosi alternativ şi combinat metode şi procedee precum: conversaţia, explicaţia, analiza gramaticală, munca individuală şi în echipă, tehnica piramidei.
            2. Materiale, mijloace didactice şi bibliografice:
-manualul, tabla, creta, fişe de lucru,
- Metodica predării limbii române, C. Parfene, Ed. Polirom, Iaşi, 2008
- Gramatica aplicată a limbii române, Ada Iliescu, Ed. D. P., Bucureşti, 2003
            3. Forma de organizare: activitate frontală şi individuală
            4. Forma de evaluare: orală, continuă
            5. Durata: 50 de min


SCENARIUL DIDACTIC:



Nr.crt.
Etapele lecţiei
      Timp

         
        Conţinutul învăţării


Strategia didactică


Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţăm.
Forma de organiz

1.
Moment organizatoric



1’

Se asigură conditiile necesare defăşurării activităţii şi se pregăteşte materialul didactic.


Conver-
saţia


 Activit. frontală


2.
Verificarea cunoştinţelor anteriore



5’

Profesorul verifică tema atât cantitativ, cât şi calitativ.

Conver-
saţia




Activit. frontală

Frontală
Orală

3.
Captarea atenţiei


5’

Elevii primesc spre rezolvare o fişă de lucru-rebus (Anexa 1).
 Pe diagonală vor descoperi titlul lecţiei.


Conver-
saţia


Fişe de lucru

Activit.
indep

Individu-ală
Scrisă


4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor





2’

Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei: ,,Astăzi vom studia Sintaxa propoziţiei,  iar la sfârşitul activităţii trebuie să....... (se anunţă obiectivele)
Profesorul notează data şi titlul la tablă, iar elevii notează pe caiete




Conver-
saţia





Cretă colorată





Activit. frontală




















5.
Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării

































6.
Obţinerea performanţei şi  asigurarea feed-back-ului
















7.
Asigurarea retenţiei şi a transferului


















25







































10





















2’

Se scriu pe tablă următoarele enunţuri:
Elevul învaţă.
Plouă.
Ieri a nins.
Copacii nu au înflorit.
Poezia are strofe frumoase.
Doi ar merge cu mine.
Vino acum!
Ce faci acolo?
Ai mânca o prăjitură?
Afară plouă?!

Profesorul grupează elevii şi le  cere să identifice şi să analizeze predicatele.
Profesorul va regrupa elevii pentru a răspunde următoarelor întrebări:
Ce arată fiecare propoziţie?
Explicaţi rolul semnelor de punctuaţie.
Precizaţi modul şi timpul verbelor.
Precizaţi structura fiecărei propoziţii.

Etapa următoare vine cu o nouă regrupare şi cu un nou set de întrebări:
Ce este propoziţia?
Câte criterii de clasificare cunoaşteţi?
Precizaţi funcţiile sintactice ale cuvintelor subliniate.
Enumeraţi părţile de propoziţie.



În urma răspunsurilor se realizează schemele din Anexa 2.




 Se propune spre rezolvare  un
exerciţiu în care elevii vor trebui să alcătuiască propoziţii ţinînd seama de  clasificarea acestora.
Elevii vor ieşi la tablă pentru a scrie propoziţiile, acestea fiind totodată exemple  pentru fiecare tip de propoziţie.

Obţinerea performanţei se realizează prin rezolvarea unei fişe de lucru, distribuită fiecărui elev.
(Anexa 3)                     
Se verifică activitatea elevilor.







Anunţă tema pentru acasă:
  - Alcătuiţi o compunere cu titlul ,,Curcubeul florilor de toamnă”,  în care să folosiţi  toate tipurile de propoziţii învăţate.





Conver-
saţia euristică





Analiza gramati-
cală




Tehnica piramidei






Conver-saţia







Exerciţiul



  Expli-
  caţia

Munca individ.


Explica-
 ţia
















Textul-suport
















Cretă colorată














Fişe de lucru




















Activit.
frontală






Lucrul în perechi







Activit.
frontală














Activit.
independentă























Orală
Frontală













Formativă




Orală




Frontală


















Frontală








Individ.



Scrisă


























                       
Anexa 1

Fişă de lucru


Completaţi careul următor, răspunzând la întrebările de mai jos:

  1. Antonim pentru gras.
  2. Cuvânt format cu sufix şi/sau prefix.
  3. Sinonim pentru zăpadă.
  4. Grup de sunete format dintr-o vocală şi o semivocală.
  5. Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă formează………….
  6. Sunet sau grup de sunete aşezat înaintea rădăcinii unui cuvânt.
  7. Cuvinte învechite într-o limbă.


                                                               A
                                                            1









2
















3




                                       4











5











                     6
















7










                                                                B



                              Ce cuvânt aţi obţinut pe coloana verticală A-B? Definiţi-l!




Anexa 2



                                                             Simple
                                         După structură
                                                            Dezvoltate
 PROPOZIŢIA                                               Afirmative
(-unitatea                         După aspectul
fundamentală                    predicatului            Negative
a sintaxei)
                                                                        Enunţiative -propriu-zise
                                       După scopul                                 -optative
                                        comunicării                                 - imperative
                                                                        Interogative -propriu-zise
                                                                                 -optative
                                                                                 -exclamative




                                                                 
                                                                  Subiectul -exprimat
                                      Principale                            -neexprimat
                                                                  Predicatul -verbal
PĂRŢILE DE                                                            -nominal
PROPOZIŢIE
                                                                  Atributul  -adjectival        
                                                                             -substantival
                                      Secundare                           -pronominal
                                                                                  -verbal
                                                                                  -adverbial   
                                                                                                   Necircumstanţial -direct
                                                                 Complementul                                       -indirect
                                                                                                   Circumstanţial -de loc
                                                                                                                           -de timp
                                                                                                                           -de mod
                                                                                                                           -de cauză
                                                                                                                           -de scop






Anexa 3
Fişă de lucru

1.      Analizaţi  propoziţiile următoare după scopul , aspectul şi structura lor .
a)      E ziua Anei!?
.............................................................................................................................................
b)      Vorbim despre colegii noştri.
..............................................................................................................................................
c)      N-au ajuns?
..............................................................................................................................................
d)     Întârzierea trenului nu l-a afectat.
..............................................................................................................................................
                       e)  Aş avea nevoie de o pauză.
..............................................................................................................................................




 Fişă de lucru

2.      Analizaţi  propoziţiile următoare după scopul , aspectul şi structura lor .
e)      E ziua Anei!?
.............................................................................................................................................
f)       Vorbim despre colegii noştri.
..............................................................................................................................................
g)      N-au ajuns?
..............................................................................................................................................
h)      Întârzierea trenului nu l-a afectat.
..............................................................................................................................................
                       e)  Aş avea nevoie de o pauză.
.....................................................................